صفحه اصلی

 

تل باکون (Tall-i-Bakun)

   سایت دوقلوی تل باکون در دشت حاصلخیز مرودشت و 3 کیلومتری جنوب پایتخت شکوهمند هخامنشیان، یعنی تخت جمشید واقع شده است. باکون نقش موثری در درک دوران ماقبل تاریخ فارس داشته، چرا که اولین تپه تاریخیست که در آن بصورت گسترده کاوشهای باستانشناسی صورت گرفته و یافته های ارزشمندی از آن حاصل شده است. این سایت شامل دو تپه است که به تپه های آ و ب نامگذاری شده اند. تپه ب که قدیمیتر میباشد(4200 تا 5000 پیش از میلاد)، اولین بار در سال 1932 و سپس در سال 1937 از سوی موسسه شرق شناسی (اورینتال) دانشگاه شیکاگو مورد کاوش قرار گرفته است. این کاوشها بخشی از یک پروژه باستانشناسی توسط این موسسه و با تمرکز بر تخت جمشید صورت گرفته است.

   تپه ب از دو بخش متفاوت تشکیل شده است، لایۀ زیرین که تنها لایه هایی از خاکستر و آوار و از جنس خاکهای قرمز رنگ درشت داشت و لایه بالایی که آن نیز فاقد هر گونه بقایای سازه های معماری بود اما سفالهای ارزشمندی از آن بدست آمد.

   کاوشهای باستانشناسی تپه آ (3500 تا 4000 سال پیش از میلاد) نیز در سال 1932 آغاز شد و طی آن 1200 متر مربع کاوش صورت پذیرفت. در این تپه 4 لایه شناسایی شد که لایه 1 پایینترین لایه و لایه 3 لایه ای بود که از همه بهتر محافظت شده و گسترده ترین کاوشها در آن صورت پذیرفت. این لایه در بردارنده مجموعه ای از خانه ها و انبارها با پلانهای مستطیلی و دیوارهای معمولیست. ساختمانهای این لایه بیانگر ساخت و ساز برنامه ریزی شده است، محور ساختمانها شمالشرق-جنوبغرب است که در بخش شمالی بخوبی تراز بندی شده و دیوارهای آنها بدرستی به هم متصل شده اند. بیشترین اشیای باستانی نیز از همین لایه بدست آمد که شامل مهرهای گلی میباشد که میتوان آنها را نخستین تکنولوژیهای اداری نامید. مهمترین اشیای بدست آمده نیز شامل تعداد زیادی ظروف سفالین است که بطرز زیبا و غیر معمولی رنگ آمیزی شده اند. در بسیاری از اتاقهای ساختمانهای کاوش شده، تعداد زیادی ظروف سفالین بصورت سالم و انباشته یافت شده اند که دارای طرحها و شکلهای متنوعی هستند به گونه ای که برخی دارای نقشهای هندسی، برخی ساده، و برخی طرحهای پیچیده تری دارند. تعداد کمتری از این ظروف نیز با نقشهایی از حیوانات تزیین شده اند. در حالیکه برخی از ظروف سفالی بصورت دست نخورده باقی مانده بودند، تعدادی ظرف سفالین حاوی استخوانهای حیوانات و پرندگان نیز کشف شد. در کنار پاره سفالهای کشف شده، وجود ظروف سفالی دست نخورده نشان دهنده فعالیتهای تخصصی در قسمتهای خاصی از مجموعه است. دیگر اشیای باستانی بدست آمده از کاوشها شامل مجسمه های حیوان و انسان، دوکهای نخ ریسی، نشانهای سفالی با اندازه ها و شکلهای مختلف، لوله های سفالین کوچک و دکور شده، آتشدان، سر گرز، ابزار کوبیدن، گلوله های سنگی و گلی فلاخن، وسایل ساخته شده از سنگ مرمر و سنگهای محلی، تیغه های ساخته شده از سنگ چخماق و سنگهای آتشفشانی، ابزارهای سوراخ کننده و خراش دهنده، مهرهای سنگی ساخته و نیمه ساخته شده، نوکها و سوزنهای مسی، اسکنه(قلم درز)، خنجر 25 سانتیمتری و سنگ معادن مسی هستند.

   در حالیکه قسمت شمالی نشانگر معماری طراحی شده است و بخاطر نظم در جانمایی ساختمانها و ضخامت دیوارها قابل تشخیص است، بخشهای مرکزی و جنوبی (که جهت آنها نیز شمالشرق-جنوبغرب است) به ظرافت قسمت شمالی ساخته نشده اند. این بخشها همچنین با محیطهای باز و در بردارنده کوره هایی با سایزهای مختلف محاط شده اند.

کاسه سفالین نقش دار، اکتشاف شده در لایه 3(منبع: وبسایت موسسه اورینتال)

مجموعه ای از مهرهای سنگی اکتشاف شده از لایه 4(منبع: وبسایت موسسه اورینتال)

  وفور و تنوع آیتمهای کشف شده و شواهد وجود نواحی کارگاهی نشان دهنده این است که این منطقه به عنوان یک قطب صنعتی با سرزمینهای دوردست مانند خلیج فارس، کرمان، خراسان و نواحی مرکزی فلات ایران تجارت و ارتباط داشته و از این مناطق مس، صدف، سنگ صابون(Soapstone)، سنگ لاجورد و فیروزه تهیه میکرده است.

   چهار هزار سال پیش از میلاد و بسیار پیشتر از ظهور تکنولوژیهای اداری و تقسیم بندیهای سازمانی، در باکون تولید، ذخیره سازی، انبار، ساخت واحدهای مسکونی و تبادل کالا صورت میگرفته و باکون بعنوان طلایه دار شکل گیری جوامع پیچیده و مراکز شهری بشری عمل نموده است.