صفحه اصلی

 

پل نو، تلاقی تاریخ و طبیعت و فرهنگ

 

   در شهرستان مرودشت که سرزمین شاهکارهای تاریخی ایران است، از میان دشتهای وسیع و حاصلخیز آن، بخشی که محصور میان دامنه شمالی کوه سبز، شترکوه و رودخانه کر قرار گرفته را بدلیل وجود جاذبه های کمتر شناخته شده، باید با دقت بیشتری سیاحت کرد. اشکفت گاوی(اشکفت گاوی غاریست که از سکونتگاههای انسانی در دوران پارینه سنگی بوده و ابزار سنگی و استخوانی با قدمت 16 تا 27 هزار سال پیش در آن کشف شده است) در دامنه شمالی کوه سبز، شکی باقی نمیگذارد که این منطقه نیز مانند خیلی از مناطق مرودشت، سکونتگاه بشر از دوره های پیش از تاریخ بوده است.

 

روستاهای کوه سبز، فخرآباد، اسفدران(Esfadran)، آبگرم، دم افشان، شهرک طالقانی و بورکی(Booraki) در این منطقه قرار دارند. ساکنین منطقه بیشتر فارس و همچنین عشایر قشقایی هستند که یکجا نشین شده اند.

بهترین راه دسترسی به این منطقه جاده مرودشت به رامجرد است. روستای کوه سبز تنها روستای واقع در حاشیه این جاده در دشت مورد نظر است و چند کیلومتر بالاتر از روستای کوه سبز و در سمت راست جاده مذکور، جاده فرعی و باریکی وجود دارد که با گذر از روستاهای فخرآباد(از فخرآباد و در سمت راست فرعی دیگری به روستای اسفدران منتهی میگردد)، آبگرم، دم افشان، بورکی و امامزاده ایوب در نهایت به جاده رامجرد-حسن آباد منتهی میگردد.

روستای آبگرم در کوهپایۀ شترکوه(یا کوه آبگرم) واقع شده و وجه تسمیه آن چشمه آبگرم معدنی پر آبی در این روستا بوده که متاسفانه بدلیل حفر چاه توسط مجتمع گوشت فارس خشک شده است. در شترکوه و در مجاورت روستای آبگرم، تعداد زیادی غارهای دستکند و طبیعی وجود دارند که از نظر تعدد میتوان آنها را با گوردخمه های سیراف مقایسه کرد، هر چند که شاید مقایسه کاربرد و قدمت غارهای آبگرم و سیراف صحیح نباشد. بهرحال امید است که کاوشهای باستانشناسی جامعی در این منطقه صورت پذیرد.

 

بعد از روستای آبگرم و قبل از رسیدن به روستای دم افشان یک جاده فرعی به سمت روستای شهرک طالقانی میرود که با درختان زیبایی در هر دو سوی آن کاملاً قابل تشخیص است. مسیر دسترسی به پل تاریخی نو که به آن پل شکسته نیز میگویند از روستای شهرک طالقانی است.

با ذکر این مقدمه از کل منطقه، به توصیف یک سفر 90 دقیقه ای(با اتومبیل) از روستای شهرک تا پل نو میپردازم:

برای رسیدن به پل نو باید از کنار زمین فوتبال از روستا خارج شد. در این جاده خاکی کوه شکسته در سمت راست و کوه ستخرگزین(Setakhrgozin) در سمت چپ افق دیدقرار میگیرند. به جز جاده های خاکی و کانالهای آبیاری، گندمزارها همه جا را پوشانده اند. این منطقه همواره از مسیرهای کوچ عشایر بوده و بهمین دلیل در فصل کوچ، سفر به این منطقه دل انگیزتر خواهد بود. بعد از عبور از کانال آبیاری بتنی بزرگ، باید به سمت چپ و بسوی ستخر گزین حرکت نمود. در طول این مسیر پرندگان زیادی مشاهده میشوند و من در حسرت یک دوربین حرفه ای چند تایی عکس از آنها میگیرم. متاسفانه اطلاعات زیادی از پرندگان ندارم و نام آنها را نمیدانم.

دقایقی با عشایر در حال کوچ همگام میشوم. بره های تازه به دنیا آمده که توان پیاده روی طولانی و طاقت فرسا را ندارند بر پشت چهارپایان بسته شده اند. کوچ هر سال برای عشایر سخت و سختتر میشود. ایل راهها یا همان مسیرهای کوچ که هزاران سال مورد استفاده عشایر قرار گرفته، در زیر سایه توسعه شهرها، روستاها، جاده ها و مزارع در حال محو شدن هستند. عطر گندمزار ها مرا هم مست نموده و دلم بحال گوسفندان میسوزد که در صورت نزدیک شدن به مزارع با برخورد بدی مواجه میشوند.

   بعد از حدود 3 کیلومتر و در جایی که تنها ساختمان دشت وجود دارد، باید به سمت راست رفته و با طی یک مسافت یک کیلومتری به رودخانه کر و پل نو رسید. پل نو در پای کوه تاریخی ستخرگزین واقع شده، هیچکسی در کنار پل نیست و آرامش وصف ناپذیری در محیط حکمفرماست، هر دو سوی رودخانه از چمنزار طبیعی پوشیده شده و پرندگان و رود نوازندگان سمفونی طبیعت اینجا هستند.
. خوشبختانه پای ما انسانهای متمدن شهرنشین آنچنان به اینجا باز نشده تا مزارع و طبیعت را مرهون زباله هایمان سازیم و بر روی پل تاریخی اسممان را حک کنیم و آنرا تاریخیتر سازیم!
در بستر رودخانه بقایای سه پایه پل استوار هستند و این بیشترین چیزیست که از این پل دیده میشود. در ساحل جنوبی رودخانه نیز بقایای سه پایه دیگر )که بیشتر آنها در خاک مدفون است( مشاهده میشوند. از ارتفاع پایه ها و عرض رودخانه در این قسمت میتوان گفت که پل نو طولی بیشتر از 200 متر داشته و بر روی حداقل 12 پایه نصب بوده، گویی حجم آب عبوری از رودخانه کر در گذشته به مراتب بیشتر از دبی کنونی آن بوده است. سنگ لاشه مصالح اصلی هسته پایه ها هستند و نمای خارجی آنها تا ارتفاع مشخصی از سنگهای آهکی خوش تراش و سپس آجر تشکیل شده است. از تاریخ دقیق ساخت پل نو اطلاع دقیقی در دست نیست اما نام پل نو در سفرنامه های جهانگردان اروپایی(و با همین نام پل نو ذکر شده) که در دوره صفویه به ایران سفر کرده اند ذکر شده که نشانگر وجود پلی قدیمیتر در گذشته و در این بخش از رودخانه است.
روستای پل نو نیز در کنار همین پل واقع بوده که اکنون خالی از سکنه است و بقایای آن در جنوبشرق پل قابل مشاهده است. مردم روستای پل نو به روستاهای نامبرده شده و مخصوصاً شهرک طالقانی مهاجرت کرده اند.
در نزدیکی پل تاریخی و بدون رعایت حریم، پل جدیدی و با عرض 3 متر ساخته شده که مورد استفاده عشایر و روستاییان دو سوی رود قرار میگیرد.

 

  

در حالیکه بر روی پل جدید ایستاده و مشغول تماشای پل و رودخانه هستم، گروهی از عشایر با دامهای خود سر میرسند، پیش از آنکه فرصت عکس العملی باشد توسط حیوانات احاطه میشوم، باید سعی کنم که به داخل رودخانه سقوط نکنم.

عقابی از فراز سرمان میگذرد، کر جاریست، پایه های پل استوارند و هنوز مردمانی در کوچ. در اینجا، تاریخ و طبیعت و هزاران سال تداوم زندگی در هم آمیخته اند.

 

 

روستاهای گردشگری استان فارس

 بند امیر، جیزردار، دشتک، خسرو و شیرین، دلخون، سربست، شهرک طالقانی، قلات، کاریان، کمهر، کندازی، مارگون، نوایگان