صفحه اصلی

 

میراث جهانی میدان نقش جهان

   شاه عباس صفوی در سال 1598 میلادی تصمیم گرفت تا پایتخت خود را جهت دور نمودن پایتخت از حملات دو دشمن آن دوره ایران یعنی ترکان عثمانی و ازبکها، از قزوین به اصفهان جابجا نماید. موقعیت ممتاز اصفهان در مرکز جغرافیایی ایران، امکان دسترسی و کنترل سریعتری بر مناطق مختلف و از جمله خلیج فارس و دریای عمان را برای شاه میسر میساخته و وجود زاینده رود و زمینهای حاصلخیز اصفهان نیز تضمینی بر امنیت آب و غذای پایتخت بوده است. بعد از چندین دوره آشوب در دربار و عدم تمرکز قدرت در ایران، شاه عباس به منظور بازسازی ساختار سیاسی و تثبیت قدرت خود، داشتن پایتختی با شکوه را از اولویتهای سیستم حکومتی قرار داد و از همین روی دست به بازسازیهای گسترده ای در اصفهان زد. میدان نقش جهان نیز یادگاریست از آنچه شاه عباس در راه آبادانی اصفهان انجام داده است. این میدان مستطیلی شکل که بدلیل زیبایی فوق العاده آنرا نقش جهان نامیده اند، در قلب اصفهان واقع شده و با بیش از 500 متر طول و 160 متر عرض و با مساحتی نزدیک به 9 هکتار، بعنوان یکی از میادین شهری بزرگ حتی در جهان کنونی مطرح میباشد. علاوه بر حجره های پیرامونی، با شکوهترین آثار تاریخی دورۀ صفوی در میدان نقش جهان واقع شده اند: مسجد امام یا مسجد جامع عباسی(1612 تا 1630 میلادیمسجد شیخ لطف الله(1602 تا 1618 میلادی)، بازار قیصریه(1602 تا 1619 میلادی) و کاخ عالی قاپو(1577 الی 1644 میلادی) بترتیب در میانه اضلاع جنوبی، شرقی، شمالی و غربی این میدان قرار دارند. این آثار تاریخی با شکوه دربردارندۀ زیباترین و ظریفترین عناصر تزیینی، معماری و صنایع دستی دوران اسلامی در ایران میباشند.

میدان نقش جهان در طول دوره حیات خود دارای کارکرد سیاسی، مذهبی، تجاری و تفریحی بوده است.

میدان نقش جهان با دارا بودن شاخصهای فرهنگی 1، 5 و 6 در سال 1358 به ثبت جهانی رسید.

 

بیشتر حجره های پیرامونی میدان به فروش صنایع و هنرهای دستی اشتغال دارند به گونه ایکه میتوان میدان نقش جهان اصفهان را بزرگترین بازار فروش صنایع دستی در ایران نامید.

در بخشی از این میدان در نزدیکی ضلع شمالی، همچنان رفت و آمد خودروها جریان دارد.

چشم اندازی به میدان نقش جهان از ایوان کاخ عالی قاپو - شهریور 1389

مسجد جامع اصفهان-نوروز 95

عمارت عالی قاپو-نوروز 95

 

میراثهای فرهنگی یونسکو در ایران

 آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، بم و فضای فرهنگی آن، پاسارگاد، تخت جمشید، تخت سلیمان، چغا زنبیل، سازه های آبی شوشتر، سنگ نوشته بیستون، شهر سوخته، شوش، قنات ایرانی، کاخ گلستان، کلیساهای آذربایجان، کویر لوت، گنبد سلطانیه، گنبد قابوس، مجتمع بازار تاریخی تبریز، مجموعه باغ ایرانی، مسجد جامع اصفهان، منظر فرهنگی میمند، میدان نقش جهان