صفحه اصلی

 

معرفی استان لرستان

مساحت:  28294 کیلومتر مربع

جمعیت:   1730000 نفر

تعداد شهرستان:  11(ازنا، الیگودرز، بروجرد، پل دختر، خرم آباد، دورود، دوره چگنی، دلفان، رومشکان، سلسله، کوهدشت)

موقعیت:  غرب ایران

بلندترین نقطه: قله سن بران با ارتفاع 4150 متر از سطح دریا

مسافرت به استان لرستان

برای سفر به استان لرستان، امکان سفرهای هوایی، ریلی و زمینی فراهم است.

فرودگاه خرم آباد بعنوان تنها فرودگاه استان لرستان، پروازهای منظمی به شهرهای تهران و مشهد دارد.

استان لرستان در مسیر راه آهن خوزستان به تهران قرار داشته و با قطار میتوان به شهرستانهای ازنا، درود و خرم آباد در این استان مسافرت نمود. راه آهن یکی از روشهای مورد علاقۀ اکوتوریستها برای سفر به استان لرستان میباشد و برخی از کوهنوردان و گردشگران، از قطار برای مسافرت به لرستان استفاده مینمایند.

استان لرستان در مسیر ترانزیت تهران به خوزستان واقع شده و از اینروی از اهمیت خاصی برخوردار میباشد، اما با این وجود راههای مواصلاتی لرستان دارای کمیت و کیفیت مناسبی نمیباشند. خرم آباد، مرکز استان لرستان در فاصلۀ 370 کیلومتری اصفهان، 1277 کیلومتری مشهد، 879 کیلومتری تبریز، 498 کیلومتری آبادان و 1954 کیلومتری چابهار واقع شده و میانگین فاصلۀ مرکز استان با مراکز استانهای ایران، 729 کیلومتر میباشد.

 فرصتهای گردشگری استان لرستان

جاذبه های تاریخی استان لرستان

   استان لرستان از دیرباز دارای شرایط اقلیمی سازگاری برای سکونت انسانها بوده و شواهد مستحکمی از استقرار بشر از دوران پارینه سنگی کهن به بعد در لرستان وجود دارد. وجود آثار تاریخی کم نظیر و فراوان در لرستان تکه هایی با اهمیت از پازل تاریخ غنی و با عظمت ایران است که میتوانند فرصت بسیار مناسبی برای گردشگران علاقه مند به آثار و بناهای باستانی ایران باشند. در همین راستا، برخی از ویژگیهای برجسته آثار تاریخی استان لرستان به شرح زیر میباشند:

- استان لرستان دارای تعداد قابل توجهی از غارهای باستانی میباشد که علاوه بر نشانه های سکونت و کشف ابزار، گاهی غار نگاره هایی دارند که کهنترین آثار هنری بشریت در ایران هستند. غارهای هومیان و میرملاس از جملۀ این غارها میباشند که نقوشی شامل صحنه های شکار و شکارچی، بز کوهی، ابزار شکار و ...را در خود داشته و برای گردشگران علاقه مند قابل بازدید میباشند.

- از آنجا که استان لرستان در مسیر ارتباطی غرب و جنوبغرب(خوزستان) با مرکز ایران واقع شده و از سویی دیگر منبع و محل جریان رودخانه های بزرگی میباشد، برخی از مهمترین و عظیمترین پلهای تاریخی ایران در لرستان احداث شده که در نوع خود در ایران و جهان بینظیر میباشند. پلهایی نظیر پل شاهپوری خرم آباد(پل شکسته)، پل گاومیشان، پل دختر، پل کلهر، پل زال و پل کشکان که پروندۀ ثبت آنها به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز در جریان است، همچنین از ارزشمندترین سازه های آبی تاریخی ایران میباشند.

- معدود موزه های استان لرستان، برخی از مهمترین گنجینه های باستانی ایران زمین را به نمایش گذاشته اند. موزۀ باستان شناسی فلک الافلاک خرم آباد یکی از اصلی ترین مخازن نگهداری مفرغهای باستانی لرستان است. مفرغهای لرستان که انسانها و حیوانات را به شیوه ای عجیب، خیالی و غیر واقعی به نمایش میگذارند، یکی از مولفه های مهم فرهنگی و هنری لرستان به شمار میروند و مربوط به دوره های باستانی مختلف و متعلق به اقوامی میباشند که 2600 تا 700 سال پیش از میلاد در کوهستانهای زاگرس حکمرانی مینموده اند. رمان گریشمن باستان شناس شهیر فرانسوی، هنر حقیقی ایران را هنر لرستان مینامد.

اشیای باستانی بسیار نفیس و منحصر بفرد غار کلماکر(واقع در شهرستان رومشکان استان لرستان)، یکی دیگر از مهمترین گنجینه های موجود در موزۀ فلک الافلاک میباشند. گفته میشود که غار کلماکر که بصورت اتفاقی و توسط یک شکارچی در دورۀ جنگ ایران و عراق کشف شد، یکی از شش گنجینۀ بزرگ باستانی کشف شده در جهان میباشد که متاسفانه بیشتر آثار آن-که هزاران شیء باستانی تخمین زده میشوند- پس از غارت، در موزه های خارج از ایران نگهداری میشوند.

ضمناً موزۀ مردم شناسی فلک الافلاک -بر خلاف بسیاری از موزه های مردم شناسی بسیار مختصر در ایران-، کاملترین موزۀ مردم شناسی ایران میباشد که زوایای بسیار متنوعی از زندگی و فرهنگ مردم لرستان را به نمایش میگذارد.

با ذکر این توضیحات، مهمترین آثار تاریخی استان لرستان، بر پایۀ هر شهرستان معرفی میشوند:

آثار تاریخی شهرستان الیگودرز: قلعه باجول

آثار تاریخی شهرستان بروجرد: بازار بروجرد، بقعه امامزاده جعفر، خانه افتخار الاسلام طباطبایی، خانه حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی، مسجد جامع بروجرد، مسجد سلطانی

شبستان زمستانی مسجد جامع بروجرد-فروردین 1394

 

آثار تاریخی شهرستان پل دختر: پل دختر، پل کلهر، پل گاومیشان، کاروانسرای چشمک

آثار تاریخی شهرستان خرم آباد: بقعه شجاع الدین خورشید، سنگ نبشته خرم آباد، عمارت سربازخانه، قلعه فلک الافلاک، گرداب بردینه، مناره آجری

آثار تاریخی شهرستان دوره چگنی: پل کشکان

آثار تاریخی شهرستان دلفان: گورستان باباجیلان

آثار تاریخی شهرستان رومشکان: غار کلمارکر، قلعه کهزاد، معبد ویزنهار

آثار تاریخی شهرستان سلسله: پل کاکارضا

آثار تاریخی شهرستان کوهدشت: گنبد شاه محمد، معبد سرخ دم لری

 سیمای طبیعی  استان لرستان

   استان لرستان حدوداً بین مدارهای 32 و 34 درجۀ عرض شمالی و نصف النهارهای 46 و 50 درجۀ طول شرقی قرار گرفته است. لرستان سرزمینی مرتفع و کوهستانی است که رشته کوه زاگرس بیشتر قسمتهای آنرا در بر گرفته است. ناهمواریهای استان لرستان شامل مناطق کوهستانی، مناطق کوهپایه ای و دشتها میگردد. مناطق کوهستانی لرستان همچون رشته کوه زاگرس در جهت شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است. مهمترین کوهستانهای لرستان شامل اشتران کوه(یکی از سه رشته کوه مهم زاگرس در کنار زردکوه و دنا)، قالی کوه، کوه گرین، سفیدکوه و هشتاد پهلو است که منشا و سرچشمۀ رودخانه های مهمی همانند کشکان، سزار، بختیاری و ...بوده و در نهایت با تشکیل برخی از مهمترین رودخانه های ایران چون دز و کرخه، منبع تولید 10% از آب شیرین ایران میباشند. نواحی کوهپایه ای لرستان در حد فاصل کوهستانها و دشتهای لرستان واقع شده و بدلیل دسترسی به آب و خاک حاصلخیز، مرکز سکونتگاههای روستایی میباشند. دشتهای وسیع لرستان نیز تنها در مناطقی که چین خوردگیها فشردگی زیادی ندارند، از وسعت کافی برخوردارند. دشتهای لرستان بدلیل آبرفتی بودن، پتانسیل مناسبی برای کشاورزی دارند. اختلاف ارتفاع، اختلاف عرض جغرافیایی و توده های هوا سبب تنوع آب و هوایی در استان لرستان شده اند، به گونه ای که آب و هوای گرم، معتدل و سرد در نقاط مختلف لرستان بطور متمایز وجود دارد. میانگین بارش سالیانه در استان لرستان از 300 میلی متر در مناطق جنوب غربی تا 1200 میلی متر در ارتفاعات متغیر است.

عرصه های جنگلی با تنوع گونه های بلوط، بنه، بادام کوهی، ارغوان، گلابی وحشی، ارژن، شن، محلب و ارس، 44% و مراتع 31.5% از سطح استان لرستان را پوشانده اند. استان لرستان همچنین یکی از غنی ترین زیستگاههای حیات و حش زاگرس به شمار میرود و گونه های پازن، پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی مهمترین پستانداران زینده در لرستان میباشند.

 استان لرستان یکی از دیدنیترین استانهای ایران از لحاظ چشم اندازها و جاذبه های طبیعی میباشد. وجود ارتفاعات بسیار مهمی از زاگرس، پهنه های وسیعی از بیشه زارها و جنگلهای بلوط، تنوع زیستی متنوع، غارها، سرابها، چشمه ها و رودخانه های خروشان استان لرستان، همگی فرصتهای بسیار مناسبی برای لذت بردن اکوتوریستها و علاقه مندان به طبیعت ایران میباشند. با سفر در استان لرستان میتوان دریافت که بسیاری از مناطق طبیعی این استان ظرفیتهای تبدبل به مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی را دارا میباشند و آنچه از پهنۀ این استان اکنون تحت حفاظت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد، حداقل پتانسیل ممکن میباشد.

در ادامه مهمترین جاذبه های طبیعی استان لرستان، معرفی شده اند:

مناطق چهار گانه تحت حفاظت محیط زیست در استان لرستان:

مناطق حفاظت شده استان لرستان: منطقه حفاظت شده اشترانکوه، منطقه حفاظت شده سفیدکوه

پارکهای ملی استان لرستان: -

پناهگاه های حیات وحش استان لرستان: -

آثار طبیعی ملی در استان لرستان: اثر طبیعی ملی آبشار دره گرم خرم آباد، اثر طبیعی ملی درختان زیتون کهنسال روستای وره زرد، اثر طبیعی ملی دره شیرز، اثر طبیعی ملی غار ماهی کور

جلوه های طبیعت استان لرستان:

   آبشار آب سفید، آبشار افرینه، آبشار بابا صالح، آبشار باغ مرداس، آبشار بیشه، آبشار چکان، آبشار شوی، آبشار گریت، آبشار نوژیان، آبشار وارک، پارک جنگلی بلوران، تپه چغای بروجرد، تنگه شیرز، تونل برفی ازنا، چشمه سیاب، چشمه قلقلی، چشمه گایکان، چشمه گوگردی خوشاب، چشمه گوگردی گراب، دره سرطرهان، دره نی گاه، سراب برکه، سراب جلدان، سراب چگه، سراب چنگایی، سراب داریاب، سراب دره تخت، سراب زارم، سراب زز، سراب غضنفر، سراب کهمان، سراب ماهی چال، سراب ناوه کش، سراب نیله، سراب ونایی، سراب هنام، منطقه تفریحی گلدشت بروجرد، هفت چشمه، یخچال چال کبود

آبشار آب سفید الیگودرز-فروردین 1394

طبیعت شهرستان خرم آباد-فروردین 1394

 

مرتفعترین قله های استان لرستان:

قله سن بران(4150 متر)، گل گل(4100 متر)، کازینستان(4028 متر)، گل گهر(3950 متر)، یال کبود(3850 متر)، کوه اگر(3596 متر)، میش پرور(3450 متر)

ارتفاعات قالی کوه-فروردین 1394

 

رودخانه های استان لرستان:

رودخانه بختیاری، رودخانه خرم رود، رودخانه دز، رودخانه سزار، رودخانه کشکان

برمها، تالابها و دریاچه های استان لرستان:

تالاب بیشه دالان، تالابهای تنگ فنی پلدختر، تالابهای ولیعصر پلدختر، دریاچه سد کاکارضا، دریاچه گهر، دریاچه کیو

غارهای استان لرستان:

غار بتخانه، غار بزنوید، غار تمندر، غار دورک، غار دوشه، غار ظلمات، غار کلماکره، غار کوگان، غار مردگان، غار میرملاس، غار هومیان

جاذبه های فرهنگی استان لرستان

   استان لرستان یکی از زیباترین مناظر فرهنگی ایران را داراست. آشنایی با آداب، رسوم، پوشاک و خوراک بخشی از اقوام لر، که در مناطق مختلف این استان دارای تنوع و گوناگونی فرهنگی ملموسی میباشند، همچنین به یمن وجود جوامع عشایری در لرستان که جذابترین جلوه های زندگی عشایری جهان را در خود دارند، لرستان مقصد بسیار مناسبی برای علاقه مندان به فرهنگهای بومی و قومی میباشد.

صنایع دستی استان لرستان نیز در نوع خود حائز اهمیت میباشند. دست بافته های عشایری لرستان نظیر جاجیم، ماشته و گلیم و نیز هنر منحصربفرد ورشو سازی بروجرد از شاخصترین رشته های صنایع دستی لرستان به شمار میروند.

 

میراثهای معنوی و فرهنگی استان لرستان

توضیحات پراکنش جغرافیایی میراث فرهنگی معنوی نام اثر معنوی-فرهنگی ردیف
   استان لرستان  آییهای ویژۀ چمر 1
 قیقاچ ورزشی شامل سوارکاری وتیراندازی است که چابک سوران سوار براسب وتفنگ در دست، در حین تاخت، بر اهداف های مورد نظر شلیک می کنند و مهارتهای خود را به نمایش می گذارند.  استان لرستان(علی الخصوص شهرستان دلفان)  بازی قیقاچ 2
   شهرستان خرم آباد  عزاداری عاشورای خرم آباد 3
   استان لرستان  مراسم عروسی داوت 4
   شهرستان بروجرد  مراسم عزاداری امام حسین در سقاخانه های خانگی بروجرد 5
   استان لرستان  مقام های آوازی لری 6

موزه های استان لرستان:

آدرس نام موزه ردیف
 خرم آباد، قلعه فلک الافلاک  موزه باستانشناسی فلک الافلاک 1
 خرم آباد، خیابان 13 آبان  موزه علوم طبیعی خرم آباد 2
 الیگودرز، خیابان شهدای شرقی  موزه مردم شناسی الیگودرز 3
 بروجرد، خانه حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی  موزه مردم شناسی بروجرد 4
 خرم آباد، قلعه فلک الافلاک  موزه مردم شناسی خرم آباد 5
 کوهدشت، میدان فرمانداری، خیابان 15 خرداد  موزه مردم شناسی کوهدشت 6
 نورآباد، بلوار شهید بهشتی  موزه مردم شناسی نورآباد 7

تندیس عقاب و خرگوش از جنس نقره منسوب به غار کلماکر، موزه باستان شناسی فلک الافلاک خرم آباد-فروردین 1394

صنایع دستی استان لرستان:

قالی بافی: قالی منحصر بفردترین جلوه گر فرهنگ و هنر ایرانی است. قالی پازیریک کهنترین قالی موجود در جهان با 2500 سال قدمت است که آنرا دستبافته دوران هخامنشیان میدانند، بنابراین، قالی بافی هنری ایرانی و رایج از دوران باستان تا امروز است. قالی ایرانی علاوه بر قدمت، گستره جغرافیایی و تکنیکی وسیعی دارد بدینسان که در مناطق وسیعی از ایران(و همچنین مناطق تحت نفوذ فرهنگ ایران در خارج از کشور)، با مواد، روشها، ساختارها، طرحها و نقش و نگارهای گوناگون و متنوعی بافته میشود.

گبه بافی: گبه نوعی قالی با پودهای ضخيم و بلند است كه اغلب با مواد اوليه خودرنگ در طرحهای سنتی بافته میشود. معمولاً گبه بصورت ذهنی و بر روی دارهای قاليبافی افقی بافته می شود. مواد اولیه گبه نخ پشمی رنگرزی(گیاهی) شده  است. گبه های استان لرستان اغلب بافتۀ زنان عشایر میباشد. با افزایش هزینه های بافت قالی در سالهای اخیر، گبه بافی از رونق بیشتری برخوردار شده است.

گلیم بافی: گلیم یکی از معروفترین و مهمترین "هنرهای نساجی سنتی" است که با تنوع بسیار در طرح، رنگ و مواد اولیه و در نقاط مختلف ایران بافته میشود. گلیم به عنوان زیر انداز و پوشش چادر و منزلهای روستایی، یکی از کهنترین بافته های ایرانی به شمار میرود که همچنان جایگاه خود را حتی در تزیین و دکوراسیون خانه های مدرن حفظ نموده است.

ورشو سازی: ورشو سازی خلق آثار زیبا چون ظروف غذاخوری، سماور، سینی  و ... از ورقه های آلیاژی ورشو با فنون چکش کاری و خم کاری میباشد. شهرستان بروجرد خاستگاه هنر ورشو سازی میباشد و بسیاری از اشیای قدیمی این هنر همچنان در فروشگاههای صنایع دستی بروجرد عرضه میگردند.

ورشوی بروجرد-فروردین 1394

جاذبه های روستایی استان لرستان:

بیشه

تیون

چشمه خانی

دربند

ونایی

 

 

شهرستانهای استان لرستان

 ازنا، الیگودرز، بروجرد، پل دختر، خرم آباد، دورود، دوره چگنی، دلفان، رومشکان، سلسله، کوهدشت

 

استانهای ایران

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد