صفحه اصلی

 

کندازی(Kondazi)

   روستای کندازی در بخش درودزن شهرستان مرودشت واقع شده است. تنها راه رسیدن به این روستای شگفت انگیز، یک جاده فرعی و پر پیچ و خم کوهستانی در سمت راست جاده رامجرد به حسن آباد، بعد از تفرجگاه تیره باغ و پل رودخانه مایین است. خانه های این روستا در دشت کوچک و نه چندان همواری در میان کوهستان بنا شده اند و بقیه فضای قابل استفاده پوشیده از باغهای پلکانیست.

چشم اندازی به روستا و باغهای کندازی-فروردین 1392

   بجز تعداد معدودی، کلیه خانه های روستا دارای معماری سنتی بوده و تمام مصالح بکار رفته در آنها شامل خشت، چوب، گل و سنگ است. کوچه های روستا شیبدار میباشند که گاهی در مسافتهای طولانی با طاق پوشانده شده اند. در و پنجره های چوبی قدیمی، سقفها و طاقهای بنا شده با تیرهای چوبی دیوارهای خشتی و سنگی و بامهای اندود شده با کاهگل، مجموعۀ زیبایی از خانه های روستایی محصور در باغها و کوهستان را تشکیل داده و پیوند زیبایی از رابطه انسان و طبیعت را رقم زده اند. تولیدات عمده باغی روستا شامل انار، بادام و گردو میگردد و بعد از محصولات باغی، دامداری و پرورش گوسفند منبع اصلی درآمد مردم کندازیست. منابع آب روستا شامل چندین چشمه است که آب آشامیدنی و مصرفی اهالی روستا، آب مورد نیاز آبیاری باغها و همچنین حیوانات را تامین مینمایند. با توجه به عدم وجود کوچه و راههای ماشین رو در بیشتر نقاط مسکونی و باغی روستا، بصورت گسترده ای از چهارپایان برای حمل و نقل بار استفاده میگردد. یک درخت چنار و چندین درخت گردوی کهنسال در مرکز روستا و درکنار ساختمان قدیمی مدرسه قرار گرفته اند.

   کندازی از هر سو در میان کوههای بلند قرار گرفته است. از روی نقشه های موجود میتوان دریافت که کوهستانهای شمالی این روستا به قله های موسی خانی(3338 متر) و برآفتاب(3514 متر) ختم میگردند. بادام کوهی و پسته کوهی پوشش طبیعی کوههای مشرف بر روستاست. پوشش جانوری منطقه مینیاتوری از تنوع جانوری زاگرس است.

2 ساعت با عبدالله جمالی:

   در حال قدم زدن در کوچه های روستا و عکسبرداری از زیباییهای آن، با جوانی از اهالی کندازی برخورد مینمایم و از او در مورد روستا سوالاتی میپرسم. عبدالله با صبر و حوصله به تمامی سوالات من پاسخ میدهد، مرا به چشمه اصلی روستا میبرد و خاطرات و شنیده های جالبی از روستا را برایم حکایت میکند.

   طبق روال همیشگی ام از او در مورد دیدن حیوانات وحشی میپرسم و جوابهای او مرا شگفت زده میکند. او مرا بسمت درختهای بادامی میبرد که توسط خرسها شکسته شده اند. میگوید زمانیکه در تابستان درختهای بادام به بار مینشینند شب تا صبح در باغها گشتزنی میکند تا اگر خرسی آمد آنرا فراری دهد، ظاهراً خرسها از درختان انار و گردو نیز تغذیه میکنند اما روستا هیچ حافظه ای از کشتار خرس توسط اهالی ندارد. اهالی کندازی برای حیوانات احترام و حق زندگی قائلند و باور دارند که خشکسالیهای اخیر به این دلیل بوده که آنها با کانال کشی و درپوش گذاری چشمه اصلی، آب خوردن حیوانات وحشی را سخت کرده اند و برای همین چشمه را دوباره به حالت اول برگردانده اند. او همچنین از شکوه و غرور پلنگ میگوید، هنگامیکه در فاصله ای کمتر از 100 متر با آن رویارو شده و با وجود ترس و دست خالی به ناچار ترجیح داده بجای فرار به پلنگ نزدیک شود. اما بیشترین خسارت را کفتارها وارد مینمایند که با قدرت شگفت انگیز خود خرهای روستا را میکشند و لاشه را برای خوردن به بالای کوههای اطراف میبرند. عقابها نیز گاهی غذای خود را با شکار کردن مرغ و خروس اهالی تهیه مینمایند. در مسیر حرکت به چشمه سمندر سرخرنگ و زیبایی میبینیم اما سرعت فرار او مجال عکسبرداری از آنرا به ما نمیدهد. عبدالله میگوید که اگر غیر بومیها درکوههای این منطقه شکار نکرده بودند، انواع قوچ و میش و بز کوهی را هنوز میتوانستیم حتی در داخل روستا مشاهده کنیم.

   اهالی روستا مردمان زحمتکش و پرکاری هستند و بدلیل جمعیت کم، تقریباً همه همدیگر را میشناسند. باغهای روستا فاقد دیوار وحصار میباشند و مردم روستا حتی اگر برای چند روزی روستا را ترک کنند درهای منزل خود را قفل نمیکنند. عبدالله یکی از افرادیست که وظیفه تقسیم آب چشمه را برای آبیاری باغها بر عهده دارد. آبیاری باغهای روستا از اردیبهشت ماه تا آبان ماه انجام میگیرد. تقسیم آب روستا بر اساس قوانین چند صد ساله روستا صورت میگیرد و بر مبنای سایه و روشن قسمتهای مختلف کوه در طول روز، یک مسیر آبیاری باز و بقیه بسته میشوند. محصولات باغی روستا شامل انار، بادام و گردو هستند. از انارهای کوچک نیز رب انار تهیه میگردد و به همین منظور دو مخزن سیمانی کوچک در روستا ساخته شده است. در فرایند دانه کردن انارها و تهیه رب انار، کلیه زنان روستا فارغ از اینکه انار به چه کسی تعلق دارد مشارکت مینمایند. درمیان درختان باغی، بادامهای کوهی نیز به چشم میخورند که امکان پیوند زدن بادام به آنها میسر است، به گونه ای که درخت ظاهر بادام کوهی و محصول بادام خواهد داشت. گیاهان وحشی متفاوتی نیز توسط اهالی روستا در فصول مختلف برداشت میگردد. مسلماً این عمل بصورت سازگاری با محیط زیست صورت پذیرفته که بعد از صدها سال هنوز امکان برداشت آنها میسر است. بنه(پسته کوهی)، سیر کوهی، کتیرا و جاشیر دامی از جمله گیاهان برداشتی اهالی کندازی از طبیعت منطقه است. عبدالله میگوید که برداشت کتیرا در منطقه توسط اهالی سابقه طولانی دارد به گونه ایکه در گذشته کتیرای برداشت شده را از طریق چهارپایان به اصفهان منتقل مینموده و در مقابل اقلامی مانند قند و چای معاوضه میکرده اند. برداشت کتیرا کار طاقت فرساییست و برای این منظور باید چندین شبانه روز در کوههایی که 1 روز از روستا فاصله دارند اقامت نمود. روستاییان تعداد قابل توجهی گوسفند دارند که در کوههای اطراف به چرا برده میشوند. در فصل زمستان گوسفندان را با جاشیر(دامی) که در فصل تابستان جمع آوری و انبار کرده اند تغذیه مینمایند. عبدالله میگوید که گوسفندی که با جاشیر تغذیه شده باشد، مرغوبترین شیر و گوشت را دارد. از اواسط بهار تا اواسط پاییز، از شیر گوسفندان ماست، پنیر، دوغ، کره و روغن تهیه مینمایند.

   در راه بازگشت از چشمه، وی منطقه ای را بمن نشان داده و میگوید که زمانی پوشیده از باغهای گردو بوده است اما زلزله ای که کسی از اهالی کنونی روستا بیاد ندارد، این زمین را زیر و رو کرده است. با دانستن اینکه در طی آن رویداد خانه های روستا تخریب نشده اند و این منطقه در فاصله 1000 متری خانه های روستا قرار دارند، به او میگویم که این حادثه زلزله نبوده و فرسایش و رانش زمین موجب این دگرگونی شده است. او ضمن پذیرفتن میگوید که این حادثه در حافظه اهالی روستا بنام زلزله ثبت شده و سینه به سینه منتقل شده است. در همین منطقه اهالی روستا زمین کوچکی را به زمین فوتبال تبدیل کرده اند. به روستا بازمیگردیم. تعداد زیادی از خانه های روستا فاقد سکنه هستند، مهاجرت جمعیت کندازی را به شدت کاهش داده و بهمین دلیل خانه جدیدی در روستا ساخته نمیشود، شاید بتوان خانه های کندازی را آثار تاریخی  نامید. معماری روستا اصیل و یکدست است و بیشتر خانه ها دربهای چوبی قدیمی زیبایی دارند.

   پیشینیان روستا خاطرات تلخی از غارت دارند و بهمین دلیل مردم روستا در قدیم، اشیای گرانبهای خود را در زیر خاک پنهان نموده و گاهی جای آنرا فراموش میکرده اند. مردم روستا فارس هستند و با لهجه ی خاص این روستا صحبت میکنند. روستا یک مسجد و یک مدرسه ابتدایی دارد. به روستا برق رسانی شده و همچنین روستا زیر پوشش شبکه های تلفن همراه قرار دارد. مردم کندازی آب مورد نیاز خود را از چشمه ها تامین میکنند و نفت سوخت گرمایشی روستا در فصول سرد است.

   وقت خداحافظی است، از عبدالله شماره تماسش را میگیرم و از او قول میگیرم که در زمان مقتضی مرا با خود به کوههای اطراف ببرد. نیمی از راه پر و پیچ خم کندازی را پایین آمده ام، دقایقی به تماشای جاده و رودخانه پایین دست مینشینم و نحوه رفت و آمد اهالی کندازی در گذشته را در ذهنم مجسم میکنم. آری اینجا کندازیست، سرزمین مردمی شریف، پر تلاش و بی نیاز.

چشم اندازی به پل رودخانه مایین در جاده رامجرد به حسن آباد-فروردین 1392

 

روستاهای گردشگری استان فارس

 بند امیر، جیزردار، دشتک، خسرو و شیرین، دلخون، سربست، شهرک طالقانی، قلات، کاریان، کمهر، کندازی، مارگون، نوایگان