صفحه اصلی

 

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد

مساحت:16264 کیلومتر مربع

جمعیت: 634000 نفر

تعداد شهرستان: 8(باشت، بویر احمد، بهمئی، چرام، دنا، کهگیلویه، گچساران و لنده)

موقعیت: جنوبغربی ایران

بلندترین نقطه: قله قاش مستان با ارتفاع 4435 متر از سطح دریا(بلندترین قله رشته کوه زاگرس)

مسافرت به استان کهگیلویه و بویراحمد

      برای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد امکان سفرهای هوایی تنها از تهران به یاسوج(مرکز استان) میسر میباشد. این استان فاقد راه آهن میباشد و میانگین مسافت جاده ای یاسوج از مراکز استانهای کشور 864 کیلومتر است. با توجه به توپوگرافی این استان، بیشتر جاده های آن کوهستانی و در فصل زمستان برفگیر میباشند. گردنۀ بیژن با 3200 متر ارتفاع از سطح دریا بلندتربن جاده ماشین رو ایران، در این استان واقع شده است.

فرصتهای گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد

جاذبه های تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد:

   وجود آثار باستانی متعدد و قرار گرفتن این استان در مسیر جاده تخت جمشید به شوش تایید کننده این حقیقت است که منطقه کنونی استان کهگیلویه و بویر احمد(که در حقیقت زمانی جزیی از فارس بوده است) دارای تاریخ کهنی میباشد. مهمترین آثار تاریخی این استان بر پایه هر شهرستان به شرح زیر میباشند:

آثار تاریخی شهرستان باشت: اشکفت شاه پیچاب، پل ساسانی پرین، جاده سنگفرش تنگ الله اکبر، روستای باستانی شاه بهرام، قلعه بانو گشسب، قلعه های آرو، قناتهای هخامنشی باشت، مجموعه چهار صفه خان احمد، میلهای سنگی دو گور دو پا

آثار تاریخی شهرستان بویراحمد: تپه باستانی تل خسرو

آثار تاریخی شهرستان بهمئی: استودانهای بهمئی، بقایای بناهای سنگی تنگ کپ، دژ نادر یا کلات النظیر، نقوش برجسته سنگی تنگ سولک

آثار تاریخی شهرستان دنا: اشکفت دوفیری، بقایای برج خرفخانه، پل پاتاوه، پل کتا، تپه باستانی دم چنار، تپه ده کهنه سیسخت، تپه قلعه چه 1، تپه قلعه چه 2، تپه و کوشک باستانی ملا چائیه، تخت شاه نشین(هخامنشی)، ده دنا، غار روستای سینه نمک، قبرستان دلی شبلیز، قلعه کک کهزاد، گورستان باستانی چال شاهین لما، محوطه تاریخی آباده، محوطه تاریخی بابا حاجی، محوطه تاریخی باد هوا، محوطه تاریخی باغ شفتالو، محوطه تاریخی ده پایین، محوطه تاریخی زنگوا، محوطه تاریخی سترنگ سارون، محوطه تاریخی قلعه کهنه، محوطه تاریخی کوشک گروزه

آثار تاریخی شهرستان کهگیلویه: بافت تاریخی دهدشت، پل قلعه دختر، حمام صفوی بلاد شاهپور، قلعه دیشموک، کاروانسرای صفوی بلاد شاهپور

آثار تاریخی شهرستان گچساران: بنای ملک ناس، بند انبارگاه، پل خیری و محمد خان، پل ساسانی خیرآباد، چهار طاقی خیر آباد، دژ سلیمان، قلعه شامبراکان، کاروانسرای خان عوض، کوشک گدنگون، گنبد بابا کلان، گنبد لیشتر

 

پل ساسانی پرین-فروردین 1389

سیمای طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد:

   استان کهگیلویه و بویراحمد یک سرزمین کوهستانی است که در بخش مرکزی ارتفاعات زاگرس قرار دارد. کوهها 80% از سطح استان کهگیلویه و بویراحمد را پوشانده اند. مابقی وسعت استان را دشتها و دشتکهای نه چندان وسیع که ماهیت کوهستانی دارند تشکیل میدهند. اختلاف ارتفاع استان کهگیلویه و بویراحمد از 197 متر تا 4435 متر در نوسان میباشد. همین اختلاف ارتفاع از سطح دریا و در فاصله ای کمتر از 200 کیلومتر، سبب تنوع آب و هوایی وایجاد دو اقلیم متمایز سردسیر و گرمسیر در استان شده است. بخشهای شمالی و شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص شهرستانهای دنا و بویراحمد، در محدودۀ اتفاعات استان قرار گرفته و دارای اقلیم سردسیر میباشند. بارشها در این محدوده از استان از 600 تا 1200 میلی متر متغیر است. بخشهای کم ارتفاع تر غربی و جنوبی استان دارای اقلیم گرمسیری بوده و رژیم بارندگی سالیانه آنها مابین 200 تا 600 میلی متر در سال متغیر است.

   به خاطر وجود ارتفاعات و بارندگی مناسب، استان کهگیلویه و بویراحمد از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. 56% از سطح استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 874000 هکتار را جنگل تشکیل میدهد که از حیث نسبت عرصه های جنگلی به مساحت کل استان، رتبۀ اول کشور را دار امیباشد. 80% جنگلهای استان کهگیلویه و بویراحمد را جنگلهای بلوط و مابقی را گونه های ون، تاگ، کلخونگ، ارس، کنار و .. تشکیل میدهند. 30% از مساحت استان را نیز مراتع تشکیل میدهند. گونه های غالب گیاهی مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد شامل آنغوزه، آویشن، بومادران، بیلهر، ترۀ وحشی، جاشیر، چویل، ختمی، شیرین بیان، کالو، کنگر، لاله واژگون، موسیر، نرگس... میگردند. به تناسب پوشش گیاهی، استان کهگیلویه و بویراحمد از حیات وحش غنی و متنوعی برخوردار است.

یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان "پایتخت طبیعت ایران" را دارد.

تنوع گیاهی در استان کهگیلویه و بویراحمد

 

مناطق چهار گانه تحت حفاظت محیط زیست در استان کهگیلویه و بویراحمد:

مناطق حفاظت شده استان کهگیلویه و بویراحمد: منطقه حفاظت شده تنگ سولک، منطقه حفاظت شده خاییز، منطقه حفاظت شده دنا، منطقه حفاظت شده دنای شرقی، منطقه حفاظت شده دیل، منطقه حفاظت شده خامین، منطقه حفاظت شده سیوک، منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ

پارکهای ملی استان کهگیلویه و بویراحمد: پارک ملی دنا

پناهگاه های حیات وحش استان کهگیلویه و بویراحمد: -

آثار طبیعی ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد: -

پارک ملی دنا، منطقه حفاظت شده دنا و منطقه حفاظت شدۀ دنای شرقی: دنا یکی از 11 ذخیره گاه زیست کره(Biosphere Reserve) در ایران است. بیشتر وسعت 125223 هکتاری منطقۀ تحت حفاظت دنا(شامل 68009 هکتار منطقه حفاظت شدۀ دنا،  و 31375 هکتار منطقۀ حفاظت شدۀ دنای شرقی و 25839 هکتار پارک ملی دنا) در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته است. این منطقه در بر دارنده بخشی از رشته کوه دنا و دامنه های ماهوری پیرامونی قلل آن است. اختلاف ارتفاع در این منطقه به بیش از 3000 متر میرسد و همین امر موجب وجود پوشش گیاهی بسیار متنوع در این منطقه شده به گونه ای که تاکنون بیش از 1700 نوع گیاه در منطقۀ حفاظت شده دنا شناسایی شده است و 17% از گیاهان آندمیک ایران مختص این منطقه هستند. تا ارتفاع 2500 متری، دامنه های جنوبی دنا دارای پوشش جنگلهای بلوط با ترکیبی از گونه های جنگلی دیگر هستند و در واقع این منطقه یکی از مهمترین مناطق در بردارنده جنگلهای زاگرسی است.

   فون جانوری دنا نیز 169 گونه را در بر میگیرد. پوشش جانوری دنا شامل 26 گونه پستاندار، 84 گونه پرنده، 20 گونه آبزی و 39 گونه خزنده و دوزیست میگردد. گربه سانانی چون پلنگ، سیاه گوش، کاراکال و گربه پالاس، همچنین خرس قهوه ای، گرگ، روباه، شغال، گوزن زرد ایرانی، کل و بز، گراز، رودک، خدنگ بزرگ و تشی و پرندگانی نظیر عقاب طلایی و هما از گونه های شاخص جانوری منطقه حفاظت شده دنا هستند.

کل، پارک ملی دنا، آذر ماه 94

 

گردشگاههای طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد:

آبشار بهرام بیک: در مسیر جاده یاسوج به اصفهان شهر کوچکی به نام پاتاوه از توابع شهرستان دنا قرار دارد که در مجاورت رودخانه بشار واقع شده است. با عبور از رودخانه بشار در مسیر جاده جنگلی خلوت و زیبایی(بسمت شهر مارگون) قرار خواهید گرفت که شما را به روستای بهرام بیک و آبشار زیبای آن روستا میرساند. آب این آبشار از ارتفاع 35 متری به پایین فرو میریزد و هنگامیکه از دور به این آبشار مینگرید شکوه و جلوه خاصی در آن خواهید یافت. این آبشار در محدوده منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد.

آبشار بهرام بیک-فروردین 1389

 

آبشار تا مرادی: با خروج از یاسوج و حرکت به سمت بابا میدان، یک جاده فرعی در سمت راست جاده و بسمت شهر سپیدار قرار دارد. جاده فرعی و زیبای دیگری در این جاده شما را به ته دره ها و همچنین آبشار زیبایی به نام آبشار تا مرادی میرساند. این آبشار بسیار زیبا و متشکل از 7 آبشار است که بصورت طبقاتی بر روی هم قرار دارند ولی بدون تجهیزات کوهنوردی تنها 2 یا 3 آبشار آن در تیررس دید شما قرار خواهند گرفت. در زیر آبشار سوم حوضچه طبیعی با چندین متر عمق ایجاد شده است که آب موجود در آن برنگ آبی فیروزه ای دیده میشود. کل منطقه مذکور را جنگلهای زاگرسی پوشانده اند.

آبشار تنگ نمک: خروجی شمال شرق شهر سیسخت بصورت یک انبر است که یک یک دهانه آن جاده سیسخت به پادنا و دهانه دیگر آن جاده بن بستی است که به یک پاسگاه محیط زیست منتهی میگردد. از اینجا با کمتر از یک ساعت پیاده روی به آبشار زیبایی بنام آبشار تنگ نمک خواهید رسید. در طول مسیر زمینهای کوچکی را بصورت طبقاتی خواهید دید که از آنها نمک برداشت میگردد و ظاهراً منبع تولید آنها نهر چشمه نمک در بالا دست میباشد.

آبشار دره بن رود: این آبشار از مناطق بکر استان کهگیلویه و بویراحمد است و در کوهپایه های رشته کوه دنا واقع شده است. راه دسترسی آن نیز از شهر سیسخت میباشد.

آبشار و تونل آبی شهنیز: این آبشار در بخش مارگون شهرستان بویر احمد و پس از روستای شهنیز واقع شده است. نهر جاری در یکی از دره های اطراف روستای شهنیز، در مسیر خود وارد دالان طبیعی مسقفی شده که در آنسوی دالان ریزش آب چشمه ساران صخره های حاشیۀ نهر، تشکیل آبشار کوچک و زیبایی داده است.

تونل آبی در روستای شهنیز-فروردین 1394

 

آبشار یاسوج: در انتهای یک جاده کوهستانی سرشار از باغهای سیب و گردو آبشاری با ارتفاع 10 متر وجود دارد که سرچشمه آن کوههای دنا میباشند. متاسفانه محوطه سازی محدوده های پایین دست و مسیر آبشار از زیباییهای این منطقه بطور چشمگیری کاسته است.

برمهای کوه گل: خروجی شمال شرق شهر سیسخت بصورت یک انبر است که یک یک دهانه آن جاده سیسخت به پادنا و دهانه دیگر آن جاده بن بستی است که به یک پاسگاه محیط زیست منتهی میگردد. از اینجا با کمتر از یک ساعت پیاده روی به سه برم زیبا که به برمهای کوه گل معروف هستند خواهید رسید. در فصل بهار زمینهای اطراف این برمها پوشیده از گلهای رنگارنگ و بوته های سبز رنگ است.

یکی از برمهای کوه گل-فروردین 1394

پارک جنگلی یاسوج: پارک جنگلی یاسوج در شمال این شهر و در کوهپایه های رشته کوه دنا قرار دارد. پوشش گیاهی این پارک عمدتاً درختان بلوط است.این پارک بزرگترین پارک جنگلی در جنوب ایران است.

پیست اسکی دنا(کاکان): در مسیر جاده یاسوج به کاکان پس از پشت سر گذاشتن تنگ مهریان به پیست اسکی دنا خواهید رسید. این پیست مجهز به تله اسکی است.

تالاب برم الوان: این تالاب در 40 کیلومتری شهر لیکک و در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت آن 15 هکتار و عمق آن تا 30 متر میباشد. ماهی کپور یکی از آبزیان این تالاب است.

تنگ گنجه ای: تنگ گنجه ای در مسیر جاده یاسوج به سیسخت قرار گرفته است. این مکان یکی از زیباترین نقاط استان کهگیلویه و بویر احمد بوده و مناظر منحصر بفرد طبیعت را میتوان در حین پیاده روی در امتداد نهر جاری بر این تنگه و در زیر درختان مرتفع آن مشاهده نمود. نهر روان در این تنگه از کوههای دنا سرچشمه میگیرد.

تنگ گنجه ای-اردیبهشت ماه 1391

تنگ مهریان: در مسیر جاده یاسوج به کاکان در سمت چپ جاده تنگه ای بسیار زیبا و سرسبز به نام تنگ مهریان(مهریون) قرار دارد که نهر خروشانی در آن جاریست. این نهر از قله های شرقی رشته کوه دنا سرچشمه میگیرد. عبور از تنگ مستلزم چندین بار عبور از آب نهر خواهد بود چرا که با چند متر پباده روی در هر سوی نهر، مسیر پیاده روی به صخره های مجاور نهر منتهی شده و ناگزیر به انتخاب سوی دیگر نهر برای پیاده روی خواهید بود. در فصلهای پر بارش آب نهر بیشتر از یک متر عمق داشته و عبور از آن با دشواری و خطراتی همراه خواهد بود. در خارج از این تنگه، نهر دیگری به این نهر پیوسته و از اینرو به این منطقه تنگ دو آب نیز گفته میشود.

جاده سیسخت به پادنا: این جاده از سمت شمال شرق شهر از سیسخت خارج شده و پس از عبور از گردنۀ بیژن به منطقه پادنا در استان اصفهان میرسد. گردنۀ بیژن با ارتفاع 3200 متر از سطح دریا مرتفع ترین گردنۀ ماشین رو ایران است که در سالهای پر بارش، بیش از نیمی از سال بدلیل بارش سنگین برف مسدود است. در طول این مسیر زیبا و منحصر بفرد، چشمه میشی، چشمه گردنه بیژن، درۀ سیچانی( یکی از مسیرهای صعود به قلل مرکزی دنا نظیر حوض دال)، دیواره های برفی چند متری(اردیبهشت ماه) و احتمال دیدن حیات وحش فرا روی گردشگران قرار دارد. بهتر است عبور از این گردنه با خودروهای شاسی بلند صورت گیرد، زیرا از ارتفاع 3000 متری به بعد جاده خاکی بوده و از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. عبور از این گردنه حدود 1 ساعت زمان میبرد.

گفته میشود نام گردنه بیژن از نام سردار معروف کیخسرو بنام بیژن که بهمراه 29 جنگجوی سپاه خود قصد عبور از این گردنه را داشته اند و در عبور از این گردنه بدلیل برف و کولاک وسرما جان خویش را از دست داده اند گرفته شده است. نام شهر سیسخت نیز بر گرفته از 30 جنگجوی سرسخت میباشد.

جاده سیسخت-پادنا در ارتفاع 3000 متری و پیش از رسیدن به گردنه بیژن-اردیبهشت 1391

 

دریاچه مور زرد زیلایی: این دریاچه در 125 کیلومتری مرکز استان و در ارتفاع 2180 از سطح دریا و در میان جنگلهای بلوط و زالزالک واقع شده است. این دریاچه در بخش مارگون شهرستان بویر احمد قرار دارد.

دشتک سیسخت: بجز جاده سیسخت به یاسوج و سیسخت به پادنا، سیسخت جاده دیگری دارد که از غرب و موازی با رشته کوه دنا از سیسخت خارج شده و سپس با یک پیچ 90 درجه ای از دشت سرسبزی بنام دشتک عبور میکند. از این دشت زیبا شما قادر خواهید بود تا 4 قله معروف دنا یعنی قلل قاش مستان، مورگل، 3 قپ آسمانی و قزل قلعه را مشاده نمایید. ضمناً با ادامه دادن این جاده، ضمن کاهش ارتفاع با پیچهای 180 درجه ای شدید، مناظر زیبایی از درختان بلوط و زمینهای سرسبز را در دو سوی جاده خواهید دید و در نهایت به جاده یاسوج به اصفهان وارد میشوید.

دشت مور پیسه: در مسیر جاده یاسوج به یزد جاده ای بسمت آبشار مارگون و شهرستان سپیدان منشعب میگردد که پیش از رسیدن به استان فارس، از دشت مرتفعی بنام مورپیسه عبور مینماید. این دشت در اردیبهشت ماه پوشیده از گلهای لالۀ واژگون است.

رشته کوه دنا: رشته کوه دنا بخشی از رشته کوه زاگرس و شامل مرتفعترین قلل زاگرس است که در تمام سال پوشیده از برف میباشند. جهت کلی این رشته کوه نیز همانند رشته کوه زاگرس از شمالغربی به جنوب شرقی است. دنا با 80 کیلومتر طول، طولانیترین رشته کوه زاگرس است  و دارای 51 قله با ارتفاع بیشتر از 4000 متر میباشد که از قلۀ کل قدویس(4341 متر) در شمالغرب رشته کوه آغاز شده و به قله پازن پیر(4302 متر) در جنوب شرقی آن منتهی میگردند. این رشته کوه یک منبع مهم تولید آب شیرین ایران است و رودخانه های ماربر و بشار مهمترین رودخانه هایی هستند که رشته کوه دنا سرچشمه آنهاست. میزان بارش در این منطقه قابل توجه و در حد مناطق شمالی ایران است اما پراکندگی بارشها در آن متفاوت و اکثراً در فصل زمستان اتفاق میافتد.

   دنا از محبوبیت خاصی نزد کوهنوردان برخوردار است و هر ساله تعداد زیادی کوهنورد به قله های آن صعود مینمایند.

چشم انداز برخی از قلل دنا از جاده یاسوج به سیسخت-فروردین 1389

غار نول: غار نول(Nevel) پس از برمهای کوه گل و در دره ای بنام تنگ نول قرار دارد. ارتفاع دهانه غار از سطح دریا 2850 متر میباشد و در آن آب جریان دارد. این غار در منطقه حفاظت شده دنا واقع شده است.

 

ضمناً آبشار رودبال، آبشار طسوج، آبشار طوف، آبشار کمردوغ، آبشار کیوان لیشتر، آبشار گله جنی، آبشار منج، آبشار ناری، تنگ برایی و تنگ براق سیسخت، تنگ خرم ناز، تنگه دیل، تنگ سریز، تنگه ماغر، چشمه بلقیس، ریزک، منطقه رود تلخی، منطقه گردشگری پشتکوه خان احمد، منطقه گردشگری رود رونه، منطقه گردشگری شلال دون و ... از دیگر مناطق و مکانهای مناسب برای گردشگری در استان  کهگیلویه و بویراحمد میباشند.

مرتفعترین قله های استان کهگیلویه و بویراحمد:

قاش مستان(4435 متر)، مورگل(4407 متر)، قزل قلعه(4378 متر)، حوض دال(4359 متر)، سه قپ آسمانی(4350 متر)، کل قدویس(4341 متر)، ماش(4340 متر)، بن رود(4330 متر)، کل شیدا(4327 متر)، کل بلبل(4319 متر)، پازن پیر(4302 متر)، حرم(4302 متر)، پوتک(4290 متر)، پازنک(4280 متر)، تل گردل(4265 متر)، لوکوره(4265 متر)، حرا(4260 متر)، کرسمی شرقی(4250 متر)، کرسمی غربی(4245 متر)، کل گردل(4230 متر)، کپیری(4215 متر)، قلات بزی(4210 متر)، سی چانی(4195 متر)، کل اسد خانی(4185 متر)، کل خرمن(4180 متر)، کل اوارزنی(4170 متر)، رمبسه(4170 متر)، کل آب اسپید(4160 متر)، کل پازنی(4140 متر)، نول شمالی(4135 متر)، خرسان شرقی(4135 متر)، کمر قبله(4120 متر)، خرسان غربی(4118 متر)، برف کرمو(4114 متر)، آب سپاه(4110 متر)، قاش سرخ(4108 متر)، نول جنوبی(4108 متر)، حوض دال شمالی(4105 متر)، تاپو(4090 متر)، ایستگاه(4085)، نمک(4061 متر)، فردای قیامت(4060 متر)، کل فرهاد(4040 متر)، مورگل شمالی(4025 متر)

رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد:

بابا احمد(به رود مارون میپیوندد)، بشار، خیرآباد(در استان خوزستان به رود زهره میپیوندد)، زهره، شور، لیرآب، مارون(در نهایت به نام جراحی به خلیج فارس میریزد)

برمها، تالابها و دریاچه های استان کهگیلویه و بویراحمد:

برم الوان، برمهای کوه گل، دریاچه دیشموک، دریاچه مور زرد زیلایی

غارهای استان کهگیلویه و بویراحمد:

غار آب کناری، اشکفت دوفیری، اشکفت داوودی، غار پیرزن، غار تاجلی، غار خی، غار دهشیخ، غار شاه بهرام، غار کبوتر، غار گاکال، غار مس، غار نزل، غار نول و غار نی نه(منبع: سایت غارهای ایران)

جاذبه های فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد:

میراثهای معنوی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد

ردیف  نام اثر معنوی-فرهنگی  پراکنش جغرافیایی میراث فرهنگی معنوی توضیحات
1  آیین برداشت شالی(برنج و گندم)  استان کهگیلویه و بویراحمد  
2  آیینهای ازدواج  استان کهگیلویه و بویراحمد  
3  بازی محلی تی تی  شهرستان بهمئی  
4  جاجیم بافی  استان کهگیلویه و بویراحمد  
5  رنگرزی سنتی  استان کهگیلویه و بویراحمد  
6  سله بافی  استان کهگیلویه و بویراحمد  
7  شالی کاری  استان کهگیلویه و بویراحمد  
8  فن و تاکتیک باروت سازی سنتی  استان کهگیلویه و بویراحمد  تهیه باروت به شیوه سنتی که مختص عشایر منطقه میباشد.
9  کوچ عشایر  استان کهگیلویه و بویراحمد  
10  مراسم تعزیه بزرگ لنده  شهرستان لنده  
11  مراسم جشن انار  استان کهگیلویه و بویراحمد  
12  مراسم سحر خوانی روستای کریک  روستای کریک- شهرستان دنا  
13  مقام خوانی شیخ علی مراد  -  خوانندگی مرحوم شیخ علی مراد به لری قدیمی
14  مهارت بافت گلیم مشته  شهر دیشموک- شهرستان کهگیلویه  
15  مهارت بافت گلیم نقش برجسته  استان کهگیلویه و بویراحمد  
16  مهارت خراطی سنتی  شهرستان کهگیلویه  
17  مهارت ساخت دولچه آب  استان کهگیلویه و بویراحمد  
18  مهارت ساخت مشک آب  استان کهگیلویه و بویراحمد  
19  مهارت نگارش قرآن طوماری  -  به نگارش سید ولی الله امیری

موزه های استان کهگیلویه و بویراحمد:

ردیف  نام موزه  آدرس
1 موزه مدرسه  دهدشت، مدرسه کارو دانش
2  موزه یاسوج  یاسوج، بلوار مطهری، خیابان مدیریت، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد

صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد:

جاجیم بافی:

خراطی سنتی:

دولچه آب:

رنگرزی سنتی:

سله بافی:

گبه بافی: گبه نوعی قالی با پودهای ضخيم و بلند است كه اغلب با مواد اوليه خودرنگ در طرحهای سنتی بافته میشود. معمولاً گبه بصورت ذهنی و بر روی دارهای قاليبافی افقی بافته می شود. مواد اولیه گبه نخ پشمی رنگرزی(گیاهی) شده  است. گبه های استان کهگیلویه و بویراحمد، اغلب بافتۀ زنان عشایر و روستایی میباشد. با افزایش هزینه های بافت قالی در سالهای اخیر، گبه بافی از رونق بیشتری برخوردار شده است.

گچمه بافی: گچمه بافی از "هنرهای نساجی سنتی" است که توسط عشایر لر استان کهگیلویه و بویراحمد بافته میشود. گچمه نوعی گلیم نقش برجسته بحساب می آید و در بافت آن بعد از چله کشی در حاشیه، از بافتهای فرش استفاده میکنند. این هنر در استان فارس نیز رواج دارد. گچمه جهت زیر انداز و تزیین چادر بکار میرود.

گلیم بافی: گلیم یکی از معروفترین و مهمترین "هنرهای نساجی سنتی" است که با تنوع بسیار در طرح، رنگ و مواد اولیه و در نقاط مختلف ایران بافته میشود. گلیم به عنوان زیر انداز و پوشش چادر و منزلهای روستایی، یکی از کهنترین بافته های ایرانی به شمار میرود اما همچنان جایگاه خود را حتی در تزیین و دکوراسیون خانه های مدرن حفظ نموده است.

گلیم بافی در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از همه توسط زنان عشایر انجام میگیرد. رنگهای تند و شاد و همچنین طرحهای هندسی، از خصوصیات گلیمهای استان کهگیلویه و بویراحمد میباشند.

مشک آب:

جاذبه های روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد:

بهرام بیگ

ده نو(یاسوج)

کارند

کریک

مارین

 

شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد

باشت، بویر احمد، بهمئی، چرام، دنا، کهگیلویه، گچساران، لنده

 

استانهای ایران

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد