صفحه اصلی

 

روستای گردشگری خفر

   روستای گردشگری خفر، یکی از روستاهای ییلاقی استان اصفهان است که در مرز میان این استان و استان کهگیلویه و بویراحمد، در دامنه های شمالی رشته کوه دنا واقع شده است. خفر به دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی منحصر به فرد، دارای جاذبه های بسیار قوی و کم نظیر اکوتوریستی در نیمه جنوبی ایران است.

مسافرت به خفر

   روستای خفر در جنوبیترین بخشهای استان اصفهان و در پهنای جغرافیایی شهرستان سمیرم واقع شده است. برای رسیدن به این روستا از هر جایی در ایران باید در مسیر جاده حنا-کمه(از حنا که شهری در بخش مرکزی شهرستان سمیرم است به کمه که مرکز بخش پادنا میباشد) قرار گرفته و سپس به جاده ای در سمت راست جاده حنا به کمه که با تابلویی با عبارت "قلل مرکزی دنا" مشخص شده است تغییر مسیر داد. جاده اخیر در پایان مسیر و پس از عبور از روستاهایی چند و گذر از رودخانۀ بزرگ ماربر، به روستای خفر منتهی میگردد.

اما برای مسافرانی که از مبدا استانهای جنوبی نظیر خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به روستای خفر سفر میکنند، جاده یاسوج-سمیرم-شهررضا(جاده شماره 63) و سپس جاده حنا-کمه که شرح آن در بالا داده شد بهترین گزینه میباشد. مسافران مبدا سایر استانهای کشور نیز بهتر است ابتدا به سمیرم و حنا رفته و سپس در ادامه مسیر قرار گیرند.

قله های دنا بهترین نشانه نزدیک شدن به خفر میباشند-تیر ماه 1393

 

سیمای روستای خفر

   مردم روستای خفر، فارس هستند که به گفته افراد محلی، در گذشته از استان فارس به خفر مهاجرت نموده اند. تنها پس از چند روز حضور و معاشرت با مردم خفر در میابید که خفریها مردمانی مهمان نواز، صلح جو و صادق هستند و گویی سرشت این سرزمین، زیباییهای خود را به خلقیات مردم خفر هدیه داده است.

   بافت مسکونی روستا متمرکز و در قسمت نسبتاً هموارتری به پیرامون روستا بنا شده است. بیشتر بناهای مسکونی، ایوان دار و  همچنان دارای معماری سنتی میباشند که با مصالحی همچون خشت، سنگ و چوب بنا شده اند. بخشهایی از معابر روستا سنگفرش شده اند و اثری از زباله چه در بخشهای مسکونی و چه در طبیعت خفر به چشم نمیخورد که مشخص است مردم خفر با وجود خیل زیاد گردشگر، مشکل زباله را مدیریت نموده اند. ضمناً روستا دارای دو امامزاده میباشد که بسیار مورد اعتقاد و احترام مردم روستا هستند.

بر خلاف آنچه که در بهار و تابستان(فصل رونق گردشگری در خفر) به چشم گردشگران میخورد، خفر زمستانهای بسیار سرد و پر برفی دارد، به گونه ایکه اهالی، روستای خفر را "جهنم سفید" مینامند.

   شغل برخی از مردم خفر دامداری میباشد اما مردم روستا بیشتر درآمد خود را از باغداری حاصل مینمایند. بدلیل شرایط توپوگرافیکی حاکم بر روستا، زمینهای مناسبی برای کشاورزی در خفر وجود ندارد اما خفر دارای سطح وسیعی از باغات میوه شامل آلوزرد، آلوسیاه، زردآلو، سیب و گردو است که خارج از بافت مسکونی روستا و در امتداد نهرهای جاری از قله های دنا قرار گرفته اند. تعداد معدودی از مردم خفر در کنار باغداری به کندوداری نیز میپردازند و مرغوبترین عسل را تولید مینمایند. معمولاً کندوها در ارتفاعات 3000 متری که در فصل تابستان پوشیده از گل و سبزه میباشند، نگهداری میشوند.

درخت گردوی کهنسال، قهوه خانه بیشه، روستای خفر-تیر ماه 1393

 

   گردشگری باعث تنوع مشاغل در خفر شده، عده ای به عنوان راهنمای کوهنوردی مشغول به کار هستند و گروههای مختلف کوهنوردی را به قله های مرتفع دنا هدایت مینمایند، برخی از اهالی خفر خانه های خود را در اختیار مسافران قرار داده و برخی نیز از طریق راه اندازی قهوه خانه و رستوران درآمد خود را افزایش داده اند.

توانمندیهای اکوتوریستی خفر

   روستای خفر مبدا صعود به 14 قله از قله های رشته کوه دنا میباشد و بنابراین سالانه، پذیرای کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاریست  که در چهار فصل سال به قلل رشته کوه دنا و از جمله بلندترین قله رشته کوه زاگرس یعنی قاش مستان(4435 متر) صعود مینمایند. برای حرفه ایها علاوه بر قلل دنا، غار یخ در ارتفاع 3850 متری از سطح دریا، غار کیخسرو، یخچال زندان، آبشار پی دنی، دیواره نوردی، پرنده نگری و رصد حیوانات وحشی از جمله جاذبه های گردشگری خواهند بود.

در خفر، رویارویی با گونه های حیات وحش نظیر پازن، خرس قهوه ای، گراز و روباه توسط اهالی بسیار عادی و خاطرات آنها در این ارتباط، بسیار شنیدنی میباشد اما متاسفانه گاهی حضور گرازها و خرسهای قهوه ای در باغات روستا، به قیمت جان آنها تمام میشود. آخرین نمونه نیز کشتار یک خرس قهوه ای در آبان ماه 1393 و در یکی از باغهای سیب خفر بوده است.

   خفر در محدودۀ ذخیره گاه زیست کرۀ دنا واقع شده و بخشی از پوشش عظیم گیاهی این ذخیره گاه را تشکیل میدهد، لذا در سفر به خفر از تنوع گیاهی موجود در طبیعت آن نباید غافل ماند.

برخی از گیاهان دنا

 

 آبشار خفر معمولاً انتخاب اصلی بیشتر گردشگران روستای خفر میباشد. دسترسی به آبشار خفر، از طریق یک جاده خاکی به موازات رودخانه و از میان باغهای روستا و سپس مقداری کوهپیمایی امکانپذیر است. حدود 90 دقیقه تلاش برای رسیدن به آبشار خفر نیاز خواهد بود، اما ارزشش را دارد، این شما و اینهم آبشار خفر...

جاده دسترسی به آبشار خفر از میان باغات روستا-تیر ماه 1393

رودخانه جاری در پایین دست آبشار-تیر ماه 1393

آبشار خفر-تیر ماه 1393

 

 

روستاهای گردشگری استان اصفهان

 آب ملخ، ابیانه، چوپانان، خفر، دنگزلو، سیور، قورتان، گرمه، مصر، هونجان