صفحه اصلی

 

   ایران از لحاظ تنوع قومی، فرهنگی، جغرافیایی و اقلیمی از کشورهای کم نظیر جهان است. علاوه بر آن تاریخ چند هزار سالۀ ایران از غنای بسیار بالایی برخوردار است و این خصوصیات ایران را به مقصد مناسبی برای گردشگری تبدیل مینماید. در این ارتباط به برخی از ویژگیهای بارز گردشگری ایران اشاره میگردد:

- ایران دارای چندین هزار اثر تاریخی ملی است که از میان آنها 21 اثر ثبت جهانی(World Heritage Site) شده اند این در حالیست که کشور ترکیه با جذب 35.700.000 گردشگر خارجی(در سال 2013 میلادی) و کسب مقام ششم جهان از این حیث، تنها دارای 16 اثر میراث جهانی میباشد.

-ایران دارای 12 ذخیره گاه زیست کره(Biosphere Reserve) میباشد. برای مقایسه باید در نظر داشت که کشور وسیع هندوستان با طبیعت معروف خود، تنها دارای 9 ذخیره گاه زیست کره(http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/biosphere-reserves/asia-and-the-pacific/) است. وجود این تعداد ذخیره گاه زیست کره نمایانگر تنوع گیاهی و جانوری گسترده در ایران است. تنوع اقلیمی ایران نیز بسیار قابل توجه بوده و در حالیکه گرمترین نقطۀ کرۀ زمین در چالۀ مرکزی دشت لوت ایران قرار دارد(http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=7149)، معمولاً دمای هوای قله دماوند در زمستان از قله اورست کمتر بوده و به کمتر از 50- درجۀ سانتیگراد میرسد. به یمن وجود  2440 کیلومتر خط ساحلی در امتداد سواحل جنوبی(خلیج فارس و دریای عمان) و  700 کیلومتر در سواحل شمالی(دریای مازندران)، در تمام طول سال امکان شنا کردن و گردشگری آبی و دریایی در ایران میسر است. در کوهستانهای عظیم ایران نیز میتوان حداقل در 6 ماه از سال اسکی نمود.

-در تمام پهنۀ جغرافیایی ایران یکی از غنی ترین میراثهای هنری تاریخ جهان یعنی هنر ایرانی قابل مشاهده است. هنر ایرانی در بر دارندۀ هنرهای تجسمی(مینیاتور، خوشنویسی، نقاشی)، هنرهای تزیینی(فلزکاری، جواهرسازی، شیشه گری، کوزه گری...)، ادبیات، معماری، آشپزی، موسیقی، رقص، صنایع دستی و ... میباشد. ضمناً بدلیل وجود قومیتهای گوناگون، تنوع فرهنگی نیز در ایران زیاد است و زبان(و یا حتی لهجه)، پوشش، خوراک و سنن(مراسم خواستگاری، جشنهای عروسی، مراسم سوگواری، مراودات فامیلی...) از استانی به استان دیگر(و گاهی حتی از شهری به شهر دیگر)به گونه ای قابل لمس تغییر مینماید. در همین ارتباط تا کنون 10 میراث فرهنگی و معنوی (Intangible Cultural Heritages)از ایران در یونسکو به ثبت رسیده است.

 

   با ذکر این مقدمه و مختصر مطالب بیان شده، مهمترین اهداف راه اندازی این وبگاه بشرح زیر اعلام میگردد:

- معرفی فرصتهای گردشگری ایران بر پایۀ هر استان و شهرستان

- تطبیق فرصتهای گردشگری هر استان و شهرستان با تعاریف ارایه شده با انواع گردشگری جهت معرفی قابلیتهای بالقوۀ گردشگری هر منطقه به فعالان و سرمایه گذاران در زمینۀ گردشگری

- توسعۀ ایرانگردی با تمرکز بر درآمدزایی در جهت حفظ مولفه های تاریخی فرهنگی توسط جوامع محلی

- اعتلای فرهنگ گردشگری با تاکید بر حفظ طبیعت و احترام گذاشتن به قومیتها و فرهنگها

- تبادل اطلاعات مربوط به مباحث گردشگری بخصوص در دنیای مجازی

- کمک به افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور با معرفی فرصتهای گردشگری ایران به زبانهای خارجی در فازهای بعدی

 

آنچه در انتها بایستی اضافه نمود، توضیحاتی در ارتباط با ساختار این وبگاه است. اصول مورد توجه و تاکید برای معرفی هر استان در ایران به شرح زیر میباشد:

1- معرفی مختصری از استان شامل مساحت، جمعیت، شهرستانها، موقعیت و بلندترین قله

2- اطلاع رسانی در ارتباط با نحوه مسافرت به هر استان

3- معرفی فرصتهای گردشگری هر استان شامل جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی(شامل مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست، آبشارها، چشمه ها...) و جاذبه های فرهنگی(شامل موزه ها، اماکن فرهنگی، صنایع دستی...)

4- تاکید بر معرفی میراثهای جهانی یونسکو، ذخیره گاههای زیست کره و میراثهای فرهنگی-معنوی ثبت شده در یونسکو برای هر استان